+372 6276050
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Hispaania – Marbella ja Sevilla

Tere, armas reisihuviline!

Olen Jacqueline ja olen teise aasta turismi- ja hotelliettevõtluse tudeng ning teen reisibüroos AirTours Estonia praktikat. Juured ulatuvad mul Eestist kaugemale ehk täpsemalt Hispaaniasse, seega võiks öelda, et temperamenti leidub minus rohkem kui eestlasel. Peaaegu terve elu olen ma elanud Eestis, kuid külastan tihti oma sünnimaad Hispaaniat.

Hispaania kuningriik jaguneb 19-ks regiooniks. Andaluusia (hisp. k. Andalucia) regiooni kuuluvad 8 provintsi ja see on suuruselt teine piirkond Hispaanias. Tegu on suurepärase sihtkohaga, kus puhata ja võtta aeg maha. Lisaks randadele, saab külastada omapäraseid valgeid külasid, nautida flamencoshowd, kui ka pidutseda nagu tõeline hispaanlane või tutvuda laia valikuga maailmatasemel golfiväljakutega. Samas pakub see piirkond imeilusat loodust ja mitmekülgset ajalugu ja arhitektuuri. Minu jaoks on alati reisimisel olnud tähtis TOIT, kuna sellest ei saa reisil olles üle ega ümber! Seega sealne toit suudab pakkuda meeldejäävaid maitseelamusi, mida on alati kergem süüa alguses teadmatuses nagu hobuseliha, härjasaba ning lehma kõhtu.

Pärast kolmeaastat pausi, otsustasin veeta järjekordse suve Hispaanias, selle vahega, et varasematel aastatel oldud kuust-kahest, pidin leppima kahe nädalaga. Tegelik reisieesmärk peale puhkamise oli tutvustada Hispaania perele oma elukaaslast. Esimese nädala veetsime puhkekuurordis Marbellas ning teise Andaluusia pealinnas Sevillas – üks regioon, kaks TÄIESTI ERINEVAT LINNA.

Mulle on alati meeldinud ise oma reise planeerida, seega seekord sai ostetud lennupiletid ning koostasin ise reisikava omale huvipakkuvate tegevustega. Muidugi jäi aega jälle väheks ning paljud kohad jäid külastamata. Selles postituses keskendun rohkem kohtadele, kus käisime ja kohtadele, kuhu oleks tahtnud minna.

Kindel vaatamisväärsus, kui jõuad Marbella/Malaga piirkonda on külastada Gibraltarit.
Gibraltar kuulub Suurbritanniale ning on populaarne koht mäe otsas vabalt elavatele ahvidele. Ise, olles käinud mitu-mitu korda seal, märkasin et viimasel korral oli ahve vähemaks jäänud, kuid tänu sellele saime teha ahvidega pilte. Samas jooksid ahvid palju ringi ja olid mõndades kohtades, kuhu meid ei viidud. Ahvide toitmine ja silitamine on rangelt keelatud, isegi kui tunduvad sõbralikud. Kunagi, kui ahve oli rohkem, siis mul onu seljakoti peal läksid kaks ahvi kaklema. Kõige parem viis läbida mäge on kohaliku giidiga, kes võtab väikse bussitäie inimesi ja sõidutab erinevatesse kohtadesse ja räägib Gibraltarist, lisaks on ekskursioonid erineva pikkusega ja sisaldavad erinevaid külastusi. Vastavalt paketile on määratud ka hinnad, meil oli 1,5h ja 35 €. Muidugi on võimalik ise jalutada, kuid kuumusega on see päris raske ja vahemaad on pikad. 

Peale seda suundusime Juzcari linna, mis asub Rondast 25 km ning Malagast 115 km kaugusel. Juzcar on väike küla, mis asub linnast natuke kaugemal ning ilma isikliku transpordita on keeruline sinna jõuda. Algselt olid majad ja hooned valged nagu on tüüpiline Hispaania küladele, kuid projekti käigus värviti küla ehitised sinise värviga üle: majad, kirik, raekoda jpm, et esilinastada filmi “Smurfs  3D”. Peale kinematograafilist sündmust, otsustasid küla elanikud, et jätavad majad siniseks, et tõmmata ligi turiste ning tuua kasu külale, kuid nüüdseks küla ei soovi nii palju turiste ning enamik kohti on suletud. Kuid on võimalik teha pilte siniste seinadega ning smurfi kujudega. Pakub rõõmu nii väikestele kui ka suurtele, kuid väikestel võib igav olla lihtsalt vaadata siniseid maju, kui programmi pole.

Juzcarist 36-minutilise sõidu kaugusel asub mäe otsas asuv linn – Ronda. Tee Rondasse on väga käänuline ja kitsas, kogu aeg on sõit ülesmäge, mis võib olla üpris hirmutav, kuid linn ise on vaatamist väärt. Tegu on ühe vanema linnaga Hispaanias, kus leidub palju ajaloolisi ehitisi ja vaatamisväärsusi. Samuti seal olev härjavõitlusareen on üks vanemaid Hispaanias. Lisaks, vaade platvormidelt on imeline! Linn on jagatud kaheks ning neid ühendab El Tajo kanjon ehk sild. Kohalikud baarid pakuvad omapäraseid toite ja tapaseid ehk Hispaanias tuntud suupisteid. Sealse teenindaja soovitusel proovisime härjasaba miniburgerit, mis oli väga omapärase maitsega. Kindlasti võõras, kuid selline pehme ja mahlane. Rondast alla Marbellasse sõidab umbes tund aega, aga kui jääd hilja peale ja pime on, siis see sõit tundub palju kauem ja jubedam. 

Teiseks armsaks linnaks on Nerja. Tuntud oma rõdu/platvormi („Balcon de Europa“) poolest, kus avaneb imeline vaade merele. Samuti on rannapromenaad, mis on ideaalseks jalutamisteeks. Meenutab väikest paradiisi, kus võiks olla omal suvekodu. Natukene eemal asub koht, millest palju olen kuulnud, on Cuevas de Nerja ehk Nerja koopad, kuid kahjuks sinna ise ei jõudnud. Frigiliana asub Nerjast üleval pool, tegu on Andaluusia võluva väikse külaga, kus on vaja natukene rohkem kõndida, et nautida seda. Kuna linn asub mäe otsas, siis vaated on ka imelised. Ehtne Hispaania küla oma valgete majade, kohvikute ja baaridega.

Mijas pueblos on tuntud kui ilusa valge külana, mis asub mäeotsas. Küla on väga tüüpiline Andaluusiale ning seal leidub eesli taksosi ja nende austuse vastu on teinud kohalikud eesli monumente. Pronksist tehtud eeslikujudel on trepid ehk külastajal on võimalik ronida eesli otsa ja teha meeldejäävaid pilte. Mijas pueblo on väike armas külake, kuid Mijas on Costa del Soli suuruselt teine linn. Aega meil väga ei jätkunud seega, me jooksime ruttu kohtadest läbi, mida tahtsime vaadata. Kindlasti eeslisõit oleks lahe olnud ning kohalikud muuseumid. 

Colomares on lossi  välimusega monument, mille taga on palju huvitavaid fakte ning ajalugu. Mulle tundus, et tegu on nagu pärliga, mida paljud pole veel avastanud, kuna hispaanlased isegi polnud kuulnud sellest. Kuid tegu on väga ilusa ja detailse monumendiga, kus iga naine saab tunda end printsessina. Sissepääsumaksumus oli 3 €.

Feria de Marbella on kohalik kultuuriline ning sotsiaalne  üritus, mis on hooajaline ja eripiirkonnas erineval ajal ning pühendatud konkreetsele isikule. Feria de Marbella on juuni algul ning meil õnnestus sellest osa saada. Feria koosneb kahest osast: päevane ja öine. Päevane feria on kesklinna tänavail, kus on baarid ja tantsitakse flamenco järgi ning öine feria toimub suure kaubanduskeskuse (La cañada) lähedal, kus on püsti pandud putkad, baarid ning tivoli atraktsioonid ning pidu kestab hommikutundideni. Feria üldiselt on hispaanlaste seas väga populaarne, ning kui satud olema sel ajal piirkonnas, kindlasti soovitaksin külastada. Feria nädalatel on elanikel seljas vastav riietus, naistel flamenco kleidid, mis on uhked värvilised ja satsilised. Ehtne Hispaania pidustus, mis toob rahva kokku ning saab pidu hommikutundideni, lisades turistile ehtsat kogemust kultuurist.

Samuti on tuntud Feria de Abril (Aprilli Feria) Sevillas.

Aquamijas on Mijases asuv veepark, kus võib terve päeva veeta, eriti lastega peredel on seal palju teha. Tavaliselt lennujaamas või kohalike ajakirjade vahel on ka sooduskuponge. Veepargis on olemas veetuubid, mida saab endale laenutada või on võimalus seista iga atraktsiooni all järjekorras. Laenutus ei ole väga kallis ning enda laenutatud tuubiga on mugavam.

Turistid, kes tunnevad rohkem Hispaaniat, teavad, kus ja millal asuvad kohalikud turud. Igal piirkonnal on oma turg – San Pedro, Marbella, Banuse turg. Turul on palav ja palju rahvast, kuid leidub palju nänni soodsa hinnaga. Tavaliselt kui hind ei sobi, saab kaubelda. Samuti on promenaadi ääres jalutavad mustanahalised ja müüvad rahakotte, erinevas suuruses naistekotte, vöösid, salle ja prille. Vahest võivad tunduda väga tüütud, eriti kui näitad huvi mingi toote vastu. 

Marbella puhkusereis sai nädalaga läbi ning oli aeg avastada Andaluusia pealinna. Sevilla asub sisemaal ning on pigem kultuurireisi sihtkoht, kus saab tutvuda palju kohaliku eluga. Marbellast Sevillasse sõitsime bussiga, mille sõit kestab umbes 3 tundi. Buss liigub läbi Ronda, kus ta peatub 30 minutit, et saaks jalgu sirutada.

Kindlad Sevilla vaatamisväärsused on La Plaza de España, Sevilla katedraal La Giralda, Reales Alcazares, Torre del Oro ja muidugi väiksemad muuseumid ja kohad kesklinnas. Meie kahjuks Reales Alcazaresesse ei jõudnud, kuid tegu on olulise vaatamisväärsusega Sevillas.

La Plaza de España asub Sevilla kesklinnas ja tekitab palju elevust ka kohalike hispaanlaste seas, kuna ehitisel on ühest otsas teise paneelitud kõik Hispaania provintsid, mis on saanud rituaaliks külastajatele teha pilti oma provintsi paneelidega. Tegemist on kahtlemata ühe olulisema vaatamisväärsusega Hispaanias, mis isegi minus tekitab kogu aeg elevust. La Plaza de España asub Maria Luisa pargis, mis oli mõeldud sümboolseks kohaks Ibero-Ameerika ekspositsioonis, kuid tulemuseks tuli ainulaadne  palee maailmas. Sealt jookseb läbi kanal, kus saab rentida paadikese ning sellega sõita. Lisaks teeb koha eriliseks neli silda, mis ületavad antud kanalit. Sillad esindavad iidset Hispaania Kuningriiki. La Plaza de España on olnud populaarne koht ka meelelahutusmaailmas, näiteks on seal filmitud Lawrence of Arabia ja Star Wars: Episode II – Attack of the Clones. Olen mitu korda seal käinud ja olen siiani nii võlutud sellest kohast. Seekord käisime päevasel ajal, kuid õhtuti on ka seal väga ilus koos tuledega. Võid seda külastada täiesti tasuta.

Torre del Oro on kuldtorn, milles peaks toimuma hetkel näitused. Nime on saanud selle järgi, et kunagi need plaadid, millega oli torn tehtud peegeldusid ning tundus, et torn oleks tehtud kullast. Kunagi oli torni eesmärk vahipost Guadalquiviri jõe ääres, mis kaitses Alcazari. Läheduses asub ka Hispaania vanim härjavõitlusareen (Plaza de Toros de la Maestranza). Torre del Oro on leidnud kasutust ka kui vanglana, sadamakontorina, püssirohuladuna jne.

UNESCO nimekirja kuuluv Sevilla vaatamisväärsus on La Giralda. Katedraal koos kellatorniga on väga populaarne sihtkoht, kuhu kohalikud viivad kõik külalised. Katedraal on tõesti ilus ning on ka erinevad näitused, mida saab vaadata. Meie algul ei mõelnud külastada katedraali, tahtsime vaid ainult kellatorni minna, kuid pilet sisaldab mõlemat ja ei saa valida ühte, kuna kellatorni pääseb läbi katedraali. Kuid nüüd külastanud ka katedraali kindlasti soovitan ka seda. Kellatorni tippu jõudmiseks on 35 kaldteed, mida on kergem jalutada kui treppe. Kaldteed on tehtud just, kuna vanasti pääses üles hobustega. Ülevalt on kogu vaade linnale erinevatest vaate väljadest. Sandaalidega alla tulemine on keeruline, eriti kui jalg libiseb sandaali sees, kuid on läbitav rahulikus tempos. Õpilastele on pilet 3 € ja täiskasvanutele 8 €.

Uuem monument/vaatamisväärsus on veel Sevillas Metropol Parasol („las setas“) ehk tuntud nimega seened. Nimetus on tulnud selle kuju poolest, mida nad meenutavad. Kunagi oli  väljak tühi ning Sevilla linnavolikogu tegi konkursi, et mida ehitada antud kohale. Tulemus on konkurssi võitja idee. All on Antiquariumi muuseum, kus on arheoloogilised jäänused. Sealt saab osta ka pileti ei sõita liftiga üles ehk seente peale, kus on võimalik näha suuremat osa piirkonnast.

Peale Sevilla linna külastust käisime veel kahes linnas, Cordobas, kus elab mul vend ning Cadizis.

Cordoba on samuti tuntud linn Andaluusias ning sealne vanalinn kuulub UNESCO pärandi nimekirja. Seal on võimalik külastada hobuste showd, kus nad tantsivad ning käija mööda kitsaid tänavaid. Üks tänav on selline, kus mahud üksinda kõndima. Uhkeks kohaks on Mezquita de Cordoba ehk Cordoba mošee, mis on väga võimas ja uhke. Kohapeal on võimalik saada kompleksi plaan erinevates keeltes, audiogiidid suurtele ja väikestele lisatasu eest ning raadiogiid, mis on mõeldud suurematele gruppidele. Piletihind võib olla natukene kallis, kuid see on seda väärt. Kindlasti soovitan ka kohapeal leida baar nimega Bar Santos ja süüa õiget Hispaania tortillat (kartuliomletti).

Teiseks kohaks on Cadiz, kus asuvad mitu väikest küla ja need on tuntud kui valged külas Hispaanias. Grazalema on mäeküla, ehk kogu küla asub mäe otsas. Sinna sõit on mööda mägesid ja kurve, kuid need vaated maastikule on võimsad. Teiseks külaks on Setenil de las Bodegas, see on täiesti vastupidine esimesele külale. Enamik osa asub mäe all. Selle unikaalsus ja äärmuslik ilu muudab Setenili üheks populaarsemaks turismisihtkohaks Cadizis. Kui sinna satuda, siis kindlasti soovitan üles otsida kaks tänavat: Cuevas de Sol, seal asuvad baarid mäe all, kuid päike pääseb ligi, ja Cuevas de la Sombra, kus mägi on tekitanud kahe maja vahel nagu tunneli ehk seal on alati vari. Küla on hästi ära märgistatud ja kasutatud teeviite, mis teeb turistile seal liiklemise palju lihtsamaks. Lisaks külas saad näha keskaja kindlust Castillo Mediaval XIV ja XV sajandist, kirikut Parroquial de Nuestra señora de la Encarnacion, vana raekoda jpm ajaloolist.

Mõned erinevused Eestiga

  • Hispaanias on palju külasid ja enamik neist on valged, sealt on tulnud ka Hispaaniale omapärased valged külad.
  • Inimesed on väga sõbralikud, neile meeldib juttu rääkida ning suhelda. Vahest tundub, et nad karjuvad või pahandavad, kuid tegelikult räägivad temperamentselt.
  • Mis tundus väga imelik mu eestlasele elukaaslasele, et inimesed kogunevad alles õhtul kella 10-st tänavatele ja külastavad palju baare. Päeval on tänavad tühjad.
  • Nende jaoks on siesta väga oluline (mõned basseinid on selle järgi teinud ka graafikud, et siesta ajal on suletud).
  • Kuurortlinnad on muutunud kallimaks ning osatakse rohkem inglise keelt, näiteks Marbellas. Sisemaa ning kohalike külade elanikud ei pruugi sinust aru saada ning hinnad on odavamad. Lisaks saad suurepärase maitseelamuse.
  • Menüüd ei pruugi olla inglise keeles, mis teeb turistile väljas söömise natukene keerulisemaks.
  • Toidud, mida soovitaks proovida: kalmaari rõngad, kus ei ole kasutatud nii palju õli kui Eestis, tigusid (on kahes suuruses, väiksed ja suured), need on tehtud natukene teravas kastmes, härja saba, salmorejo ja gazpacho, mis on kohalikud külmad supid jne.

Raske on anda edasi emotsiooni, mida saab ainult kohapeal kogeda!

Sorry, the comment form is closed at this time.